Radikal Gazetesi: İngiliz vizesini yargı kararıyla aldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Ankara Antlaşması’yla ilgili aldığı karar İngiltere’den ayrılmak zorunda kalan Gürbüz Sanatcı’ya vize getirdi

İSTANBUL – Turist vizesi ile gittiği İngiltere’de bilgisayar şirketi kuran Gürbüz Sanatcı, yaklaşık 2 yıllık bir hukuk mücadelesi sonucu, bu ülkeden ticari oturum vizesi almak için Türkiye’den yaptığı başvuruyu kabul ettirdi.

Yaklaşık 2,5 yıl önce turist vizesi ile İngiltere’ye giderek Londra’da bilgisayar şirketi kuran Gürbüz Sanatcı, bir süre sonra ticari oturum vizesi almak için İngiltere makamlarına başvurdu. Yaklaşık 2 yıl bu ülkede kalmasına rağmen başvurusuna yanıt alamayan ve iş yeri kapatılan Sanatcı’dan, ayrıca ülkeyi terk etmesi istendi.

Bunun üzerine Londra’daki bir hukuk bürosuna başvuran Sanatcı, İngiltere barosuna kayıtlı avukatlar Abdul Kuddus ve Basharat Ali’ye vekalet vererek, ticari oturum vizesi almak için girişimlerde bulunulmasını talep etti. Kuddus ve Ali de Sanatcı’ya ticari oturum vizesi almak için İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkililerine başvurdu.

Başvurularında, Avrupa Adalet Mahkemesi’nce, 2007 yılı Eylül ayında karara bağlanan davaları emsal gösteren avukatlar, İngiltere’nin, Türkiye ile imzaladığı Ankara Antlaşması gereğince Sanatcı’ya söz konusu vizeyi vermesi gerektiğini belirterek, buna rağmen ticari oturum vizesi vermeyen İngiltere’nin bu yöndeki kararını yüksek mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Başvuru kabul edildi

Ankara Antlaşması’nı inceleyen İngiltere İçişleri Bakanlığı da Türk vatandaşı Gürbüz Sanatcı’nın ticari oturum vizesi almak için yapacağı başvurusunun kabul edilmesi için durumu ülkelerinin İstanbul Başkonsolosluğu’na iletti. Sanatcı, İngiltere’den gelen avukatları Abdul Kuddus ve Basharat Ali ile bu ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu başvuru bürosuna giderek, ticari oturum vizesi almak için hazırladıkları başvuru dosyasını sundu. Dosyanın kabul edilmesinin ardından Sanatcı’nın avukatları Kuddus ve Ali, İngiltere’nin, ticari oturum vizesi verme uygulamasını durdurduğunu ve daha önceki uygulamalarda bu tür müracaatların İngiltere’den yapıldığını belirtti. Kuddus ve Ali, İngiltere’nin, Türkiye’den daha önce yapılan benzer başvuruları kabul etmediğine işaret ederek, Sanatcı’nın başvurusunun bu ülkenin konsolosluğu tarafından kabul edilmesinin de ilk olduğuna dikkati çekti. İngiltere’den ticari oturum vizesi almak isteyen ve bazıları bir süre bu ülkede kalan 7 Türk vatandaşının da Sanatcı’nın uyguladığı yolu izleyerek vize almaya çalışacakları öğrenildi. (aa)

13/05/2008 15:32

İngiliz vizesini yargı kararıyla aldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.